A munkaadó köteles végzést hozni a dolgozó évi szabadságának kihasználásáról

A munkáról szóló törvény 68-ik szakasza (az SZK Hivatalos Közlönye, 24/05, 61/05, 54/09, 32/13 és 75/2014) úgy rendelkezik, hogy a foglalkoztatottnak minden naptári évben joga van évi szabadságra az általános aktussal és a munkaszerződéssel meghatározott időtartamban, de legalább 20 munkanap terjedelemben. Az évi szabadság időtartamát úgy határozzák meg, hogy a törvényes minimumnak számító 20 munkanaphoz hozzáadják az általános aktusban és a munkáról szóló szerződésben rögzített mércék alapján járó napokat, a törvényben meghatározott kötelező mércék (kritériumok) pedig a következők: a munkához való hozzájárulás, a munkakörülmények, illetve feltételek, a munkatapasztalat és a foglalkoztatott szakképzettsége.

A törvény 75-ik szakasza szabályozza, hogy a munkahelyi szükségletek függvényében a munkaadó dönt az évi szabadság kihasználásának időpontjáról, miután előzetesen konzultált a foglalkoztatottal. A dolgozónak/foglalkoztatottnak az évi szabadság kihasználásáról szóló végzést legkésőbb az évi szabadság kihasználásának megkezdése előtt 15 nappal juttatják el azzal, hogy a munkaadó megváltoztathatja az évi szabadság kihasználásának idejét, amennyiben a munka szükségletei ezt megkövetelik, illetve indokolják, de legkésőbb öt nappal az évi szabadság megkezdésére kijelölt dátum, illetve munkanap előtt. Amennyiben az évi szabadság kihasználását a foglalkoztatott igényelte, az évi szabadság kihasználásáról szóló végzést a munkaadó az évi szabadság kihasználásának megkezdése előtt is eljuttathatja a dolgozónak/foglalkoztatottnak.

A törvényes rendelkezések értelmében tehát a munkaadó köteles végzésben határozni/dönteni a foglalkoztatott évi szabadságának kihasználásáról, nem pedig csak nyilvántartani az évi szabadság kihasznált napjainak számát. 

 

Példa: Az évi szabadság kihasználásának terve

 

______________ Társaság

Iktatószám:

Kelt:

A munkáról szóló törvény (az SZK Hivatalos Közlönye, 24/05, 61/05, 54/09, 32/13 és 75/2014) a ……………………… Társaság igazgatója,………………………….., ……………….-én/án meghozza

AZ ÉVI SZABADSÁGOK KIHASZNÁLÁSÁNAK 2015-IK ÉVI TERVÉT.

A ………………………….. munkaadónál foglalkoztatottak, akik évi szabadságra jogosultak, vagy a naptári év folyamán jogosultakká válnak erre, a 2015-ös esztendőben évi szabadságukat az ebben a tervben előirányzott időben használják ki, éspedig:

 

Ezt a végzést eljuttatni:                                                                                                               Igazgató:

  1. A foglalkoztatottaknak

 

Példa: Végzés az évi szabadság kihasználásáról

…………………… Társaság

Iktatószám:

Kelt:

A munkáról szóló törvény (az SZK Hivatalos Közlönye, 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013) 68-70-ik szakasza, és a munkáról szóló szabályzat (vagy a munkaszerződés) ……. - …….-ik szakaszai alapján meghozzuk  az évi szabadság kihasználásáról szóló

 V   É   G   Z    É    S   T.

……………………. foglalkoztatottnak, aki …………………….munkahelyen dolgozik, jóváhagyjuk a 2015-ös évben évi …………… munkanapos terjedelemben szabadságának kihasználását.

Évi szabadsága első felének kihasználását …………………év ………………. napján kezdi meg és …………….. napján fejezi be, illetve a szabadság ………………… napig tart. A foglalkoztatott ……………………… napján köteles munkára jelentkezni.

Évi szabadsága második részének kihasználását ………………………… én/án kezdi, és …………………………… én/án fejezi be, illetve a szabadság …………… napig tart, a foglalkoztatott pedig ……………………………… köteles munkára jelentkezni.

Évi szabadsága idejére a foglalkoztatottnak kereset-térítés jár az előző tizenkét hónapban megvalósított átlagkeresete összegében/magasságában.

I  n  d  o  k  l  á  s

Az évi szabadság hosszát/időtartamát a munkáról szóló szabályzatban (vagy a munkaszerződésben) meghatározott alábbi mércék és kritériumok alapján határoztuk meg:

1. a törvényes minimum ……………………………………………………………………. 20 munkanap,

2. a biztosítási idő alapján………………………………………………………………….. munkanap,

kritérium:

  • 20 évi terjedő munkatapasztalat/gyakorlat után – 1 munkanap,
  • 20 évnél hosszabb munkatapasztalat/gyakorlat után – 2 munkanap;

3. a munka összetettsége alapján ……………………………………………… munkanap,

kritérium:

  •  azokért a munkákért, amelyek végzéséhez a szakképesítés I-V. fokozatára van szükség – 1 munkanap
  •  azokért a munkákért, amelyekhez a VI-VII szakképzettségi fokozat szükséges – 2 munkanap;

4. külön munkafeltételek alapján ……………………………………………………… munkanap,

kritérium:

Külön munkafeltételeken értendők azok a munkák, amelyeket nehéz feltételek mellett végeznek a munkahelyi biztonságról és egészségről szóló szabályzat értelmében, ezért az évi szabadságot 1 munkanappal meghosszabbítják;

5. a munkához való hozzájárulás alapján…………………………………………………. munkanap,

kritériumok:

A munkához való hozzájárulást az igazgató döntése alapján határozzák meg.

Összesen: …………………………………………………………………………………………………………. munkanap.

JOGORVOSLATI ZÁRADÉK/UTASÍTÁS: Ezen végzés ellen a foglalkoztatott a végzés kézhezvételétől számított 60 napon belül pert indíthat az illetékes bíróságon.

A végzést eljuttatni:                                                                                                                  Igazgató

  1. a foglalkoztatottnak
  2. a foglalkoztatott dossziéjába
  3. a bérelszámolási osztálynak

A végzést átvette:

Kelt………………….. án/én,  A foglalkoztatott aláírása…………………………………….

Olvasói hozzászólások

Ehhez a bejegyzéshez még senki nem szólt hozzá. Legyen Ön az első aki megosztja véleményét!

Új hozzászólás

Biztonsági kód<span></span>