Könnyítések új dolgozók alkalmazása esetén

A kötelező társadalombiztosítási járulékokról szóló törvény változásairól és módosításairól szóló törvény a kötelező társadalombiztosítás új járulékkulcsai mellett a törvény 45-ik szakaszának megváltoztatásával előirányozza a járulékok kapcsán a könnyítéseket is a kötelező társadalombiztosítás területén az alkalmazott és a munkaadó terhére a kereset alapján új személyek foglalkoztatása esetén.

A polgárok jövedelemadójáról szóló törvény változásairól és módosításairól szóló törvény az SZK Hivatalos Közlönyének 57/14-es számában 2014. május 30-án jelent meg. A 21v szakasz módosításával szabályozták az adókedvezményeket az újonnan alkalmazott személyek keresetére.

A föntebb említett törvényes rendelkezések alkalmazása az újonnan foglalkoztatott személyek esetében előirányzott könnyítések tekintetében 2014. július 1-én kezdődik.

A munkaadó-jogi személy, illetve a vállalkozó a befizetett kötelező társadalombiztosítási járulék részének visszatérítését (a foglalkoztatott és a munkáltató terhére), továbbá a befizetett adó egy részének visszatérítését a kereset alapján, az újonnan alkalmazott személy esetében 2016. június 30-val bezárólag az alábbi feltételek szerint valósíthatja meg:

  1. Adó- és járulékkönnyítést valósíthat meg a munkaadó, ha újonnan foglalkoztatott személy alkalmazásával növeli dolgozóinak számát a munkáltatónál a foglalkoztatottak 2014. március 31-én rögzített számához képest.
  2. Újonnan foglalkoztatott személynek számít:
  • az a személy, akivel a munkaadó munkaszerződést kötött a munkaviszonyokat szabályzó törvénnyel összhangban,
  • akit bejelentettek a kötelező társadalombiztosításra az illetékes kötelező társadalombiztosítási szervezetnél, és
  • az a személy, aki munkaviszonyának létesítése előtt legalább hat hónapig megszakítás nélkül a Nemzeti Munkáltató Szolgálat (szerbül: Nacionalna služba za zapošljavanje) nyilvántartásában szerepelt, a gyakornoknak számító személy legalább három hónapig, és a feltüntetett időszakban nem valósított meg semmilyen, munkaviszonyból származó jövedelmet.

Nem tekinthető újonnan foglalkoztatott személynek az a személy, aki munkaviszonya létesítése előtt olyan munkáltatónál volt alkalmazásban, aki kapcsolt személy azzal a munkaadóval, akivel munkaviszonyt létesít, illetve olyan munkáltatónál dolgozott, aki – ha nem szűnt volna meg cége létezni – kapcsolt személy volt azzal a munkáltatóval, akinél a szóban forgó személy munkaviszonyt létesít, tekintet nélkül arra, hogy korábbi munkaviszonyában volt-e megszakítás.

E törvény alapján kapcsolatban álló személynek számít az a személy, aki kapcsolt személynek tekinthető annak a törvénynek alapján, amely szabályozza a jogi személyek adóját.

Az adó- és járulékkönnyítést az a munkaadó is használhatja, aki tevékenységét 2014. március 31-e után kezdte végezni.

A munkáltató jogosult a befizetett járulékok (a munkavállaló és a munka terhére) továbbá a befizetett adó visszatérítésére, éspedig:

  1. 65 %-ra, ha legalább egy, és legtöbb kilenc új személyt (dolgozót) alkalmazott;
  2. 70 %-ra, ha legalább 10, és legtöbb 99 új alkalmazottat foglalkoztatott;
  3. 75 %-ra, amennyiben legalább 100 újonnan alkalmazott személyt foglalkoztatott.

A befizetett járulékok és adó egy-egy részének visszatérítését azzal a törvénnyel összhangban végzik, amely az adóeljárást és az adónyilvántartást szabályozza, 15 napos határidőn belül, attól a naptól számítva, amely napon a visszatérítési igényt az illetékes adóhatóságnál benyújtották.

Az a munkaadó, aki az adott személy kapcsán bármilyen más ösztönzést, kedvezményt igénybe vett (a megfelelő és vonatkozó hatályos előírással összhangban) az illető személlyel való munkaviszony létesítése alapján, nem jogosult ugyanazzal a személlyel kapcsolatban új könnyítés megvalósítására.

A fent említett könnyítéseket nem valósíthatják meg az állami szervek és szervezetek, közszolgálati ügynökségek, közvállalatok, közszolgálatok és egyéb közvetlen, vagy közvetett felhasználói a költségvetési eszközöknek, illetve a közszféra eszközeinek felhasználói.

Olvasói hozzászólások

Ehhez a bejegyzéshez még senki nem szólt hozzá. Legyen Ön az első aki megosztja véleményét!

Új hozzászólás

Biztonsági kód<span></span>